Radionica o tradicijskim i starim zanatima
9.7. se u Interpretacijskom centru ”Čovik i more”, osim prikaza starih alata, loparske laje, učenja sviranja miha, te pletenja vršica, “plelo” i znanje djece iz Dječjeg vrtića ”Pahuljica” PO-a Lopar. Ova radionica održana je u sklopu bogatog programa Festivala mora i lokalne tradicije „Ljudi od mora“. Ova radionica održana je u suorganizaciji TZO-a Lopar i Centra za kulturu i sport Lopar
Prenosilo se znanje o tradicijskim i starim zanatima kojeg je sve manje. Djeca vrtićkih skupina sudjelovala su u radionicama koje su im velikodušno prezentirali sumještani iz Lopara –Andrija Škarić, Bruno Škarić i Šime Matahlija.
KONGRES NASTAVNIKA MATEMATIKE
Od 1. do 2. srpnja 2024. godine održan je 10. kongres nastavnika matematike Republike Hrvatske u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva (HMD-a). Odgajateljice Snježna Turković i Marija Vidas predstavile su se na ovom kongresu on line izlaganjem na temu: Fibonaccijeva spirala: Matematie s prirodom i u prirodi.
Radionica Slova u gostima
24.lipnja u matičnom vrtiću i 28. lipnja u PO Banjol predstavila nam se spisateljica, glumica i dramaturginja Lana Bitenc. Lana je djeci čitala ulomke iz svoje zbirke igrokaza „Farma Kukuriku“, a zatim je glasom i stasom predstavila svaku životinju koja je se pojavljuje u knjizi. Djeca su s Lanom odglumila različite situacije u kojoj su se životinje našle kako bi spasile život svojoj prijateljici kokoš. Ovaj interaktivni igrokaz nasmijao je djecu i zasigurno im je razveselio dan.
Dramaturginja Lana Bitenc umjetnička je direktorica i osnivačica Teatra Don Hihot. Ujedno je i diplomirani komparatist književnosti i profesorica talijanskog jezika.
Ovaj književni susret nastao je u okviru projekta Slova u gostima, Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade (Klub prvih pisaca).
Stručni skup Vještine suvremenog odgojitelja
12.lipnja 2024. godine održao se međužupanijski stručni skup „Vještine suvremenog odgojitelja“ za odgojno-obrazovne radnike u ranom i predškolskom odgoju, koji su napredovali u položajna zvanja mentora ili savjetnika. Odgajateljice Snježana Turković i Marija Vidas na tom stručnom skupu predstavile su se izlaganjem na temu „Razvoj suradničkih odnosa u procesu tranzicije iz vrtića u školu” tijekom kojeg su predstavile rezultate rada na Erasmus+ projektu Upstairs.
Predstava Tarzan
U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Rab te pod pokroviteljstvom Grada Raba u utorak, 4. lipnja 2024. održala se kazališna predstava za djecu "Tarzan" u izvedbi Teatra Naranča u Kinu Rab.
O predstavi:
Kada gorilu Kalu sudbina odvede do osamljene kolibe u opasnoj džungli Afrike, njen se život zauvijek promijeni, ali ne samo njen već i život bebe koju je spasila. Beba, Tarzan odrasta uz gorile i iako drukčiji misli da je jedan od njih. Ali što kada Tarzan sretne ljude, što kada sretne Jane i kada se dva svijeta spoje u jedan. Ovaj predivni klasik, koji postoji više od stoljeća, ispričat će priču o ljubavi i prevladavanju razlika. O spajanju naizgled nespojivog. A sve to zahvaljujući ljubavi.
Održana radionica na Islandu u okviru Erasmus+ projekta Transition to Primary School - Upstairs
U okviru Erasmus+ projekta Transition to Primary school – Upstairs, u periodu od 27. do 30. svibnja održana je radionica na Islandu, u školi Urriðaholtsskóli, u gradu Garðabæru, nedaleko Reykjavika.
Na četverodnevnu radionicu otputovao je projektni tim Dječjeg vrtića Pahuljica – Marija Vidas, Snježana Turković, Barbara Matahlija i Vedrana Domaćinović Pičuljan.
Radionica je bila posvećena evaluaciji aktivnosti koje su partneri pilotirali u periodu od siječnja do svibnja, a bile su posvećene pripremi djece za prijelaz u školu. U okviru faze pilotiranja rapski projektni tim proveo je više od 25 različitih aktivnosti s ciljem povećanja vještina za prijelaz djece u školu. U provedbi tih aktivnosti ostvarena je suradnja s Osnovnom školom Ivana Rabljanina – PŠ Banjol.
Osim aktivnosti s djecom, provedene su i radionice s roditeljima, odgojiteljicama i učiteljicama na kojima se razgovaralo o spremnosti djece za školu, kako svaka skupina razumije taj pojam i koja je odgovornost roditelja, odgojiteljica i učiteljica u tom procesu. Aktivnosti i rasprave razvijene na radionicama doprinijele su boljem međusobnom razumijevanju svih sudionika, a sve na dobrobit djece. U procesu pilotiranja aktivnosti i provedbi radionica osobito se treba zahvaliti Osnovnoj školi Ivana Rabljanina – PŠ Banjol, učiteljicama Nikolini Tvrtković Gušćić, Željki Peran i Joli Španjol na suradnji i pomoći.
Rapski projektni tim ostalim je partnerima tijekom radionice predstavio rezultate pilotiranja i postignute ishode.
Osim evaluacije pilotiranih aktivnosti, svi partneri imali su priliku upoznati islandski sustav obrazovanja te način funkcioniranja škole domaćina. Sve sudionike oduševio unutarnji i vanjski prostor škole, brojni sadržaji koji se djeci u školi nude (plivanje, golf, domaćinstvo, izrada keramike, drvodjelstvo i sl.). Prva stvar koja se u školi odmah uoči jest da su svi i učitelji i učenici – bosi. Također, zadivljujući je suživot djece s prirodom i vremenom na Islandu. Djeca mnogo vremena provode vani, bez obzira na vremenske uvijete (hladnoću, vjetar, snijeg, kišu). Islanđani vjeruju da ne postoji loše vrijeme, već samo loša odjeća i to od najranije dobi ugrađuju u odgoj djece. Osim toga, glavna poštapalica Islanđana „Þetta reddast“, što znači sve će biti u redu, odnosno sve će se nekako riješiti, ugrađena je u njihov stil života, ali i obrazovanja. U školi nema numeričkih ocjena, napredak djeteta se prati bojama. Nema domaće zadaće, djeca ništa iz škole ne nose kući, osim dobre knjige za čitanje. Smisao škole je emocionalna dobrobit djece. Važno je da su djeca sretna i vole ići u školu.
Osim sustava obrazovanja, rapski projektni tim oduševile su i prirodne ljepote Islanda na kojem je u svibnju „toplo” - oko 10 stupnjeva te je većinu noći dan. Također, Islanđani su se pokazali kao izuzetno topli, ljubazni i pristupačni ljudi.
Nakon odrađene radionice na Islandu, projektne aktivnosti usmjeravaju se na finaliziranje završnog dokumenta – transnacionalnog kurikuluma za prijelaz djece u školu i smjernica za provedbu istog te krajem kolovoza projekt završava.
RADIONICA U SURADNJI S HRVATSKIM VODAMA
Hrvatske vode u suradnji s poduzećem Vrelo d.o.o. 23. svibnja održale su edukativnu radionicu pod nazivom „Hrvojeve zgode u zaštiti vode“ u Dječjem vrtiću „Pahuljica“ s četrdesetak mališana najstarijih skupina i odgojiteljicama Anitom Sović-Padovan i Magdalenom Matahlija, koji su sa svojih klupica znatiželjno promatrali Hrvoja na posteru.
Pažljivo i otvorenih usta, često s podignutim rukama u zraku, pratili su avanturu Hrvoja koji je plivao u svojoj čistoj barici kada se pojavila mrlja, crna i gusta. Zahvaljujući Hrvoju i dežurnim službama, voda je brzo očišćena pa je družina opet uživala u čistoj vodi. Doznali su tko sve prlja vode i kamo odlazi prljava voda. Popričali su o štetnosti plastike, doznali da neki roditelji bacaju ostatke hrane u toalet što se ne smije, ponovili kako se voda može štedjeti. Znatiželjno su promatrali pokus s plutajućim jajetom, koje kao i oni lakše pluta u slanoj morskoj vodi nego u slatkoj vodi ili bazenu. Uz podjelu slikovnica veseli mališani zahvalili su se predavačima plesom i pjesmom Baby Lasagne i potom odskakutali prema svojim sobama.
Tijekom prezentacije prisutne su bile Lucija Joković i Danijela Kuparić, djelatnice komunalnog poduzeća Vrelo d.o.o. koje su pozvale Hrvoja na druženje uoči obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša kako bi djeca nešto više doznala o vodama, tom važnom i neophodnom resursu bez kojega ne može niti jedno biće na planetu i koja je osobito važna za stanovnike otoka.
20. Olimpijski festival dječjih vrtića Primorsko-goranske županije
U subotu 18. svibnja 2024. godine održan je 20. Olimpijski festival dječjih vrtića Primorsko-goranske županije. Na nogometnom igralištu Dari na otoku Cresu uz domaćina Dječji vrtić Girice iz Cresa sudjelovali su Dječji vrtići: Viškovo, Matulji, Opatija, Radost (Crikvenica), Vladimir Nazor (Kastav), Pahuljica (Rab), Cvrčak (Mali Lošinj), Katarina Frankopan (Krk) te dječji vrtići Grada Rijeke. Djevojčice i dječaci su se natjecali u disciplinama trčanja na 50 metara, skok u dalj, bacanja loptice u daljinu i štafetnog trčanja 4x25 metara. Djevojčice su se još natjecale u potezanju konopa, a dječaci u malom nogometu.
Iz rapskog vrtića toga dana sudjelovalo je 40 predškolaca – 20 dječaka i 20 djevojčica. Osim sportskog natjecanja, djeci je zanimljiv bio i izelt brodom do Cresa zajedno s odgajateljicama i roditeljima.
Čestitke na cjelokupnoj organizaciji, svim olimpijcima i njihovim odgajateljima na trudu i rezultatima, svi ste pobjednici!
Zajednica sportova Primorsko-goranske županije i Dječji vrtić Girice iz Cresa ove godine organiziraju sada već 20. po redu Olimpijski festival dječjih vrtića Primorsko-goranske županije.
Najvažnija je poruka i svrha Festivala, koji je Hrvatski olimpijski odbor prvi put organizirao 2002. godine, da se djeci u najranijoj dobi na njima razumljiv i blizak način, kroz igru, približe olimpijske vrijednosti - uvažavanje, izvrsnost i prijateljstvo.
Festival će se održati u subotu, 18.svibnja 2024. godine na nogometnom igralištu „Dari“ u Cresu s početkom u 15:00 sati. Pored djece Dječjeg vrtića Girice, svoje sudjelovanje na olimpijadi potvrdili su Dječji vrtić Viškovo, Dječji vrtić Matulji, Dječji vrtić Opatija, Dječji vrtići Grada Rijeke, Dječji vrtić Radost iz Crikvenice, Dječji vrtić Vladimir Nazor iz Kastva, Dječji vrtić „Pahuljica” iz Raba, Dječji vrtić Cvrčak iz Malog Lošinja te Dječji vrtić „Katarina Frankopan“ iz Krka.
Mali sportaši natjecati će se u sljedećim atletskim disciplinama u konkurenciji dječaka i djevojčica: trčanje na 50 m, skok u dalj, bacanje loptice u daljinu i štafetno trčanje 4x25 m. Djevojčice će se još natjecati u potezanju konopa, a dječaci u malom nogometu.
Pozivamo Vas da uveličate ovu manifestaciju svojim dolaskom. Našoj djeci bi ovakva gesta puno značila u budućem sportskom odrastanju. Širimo svijest o važnosti vlastitog truda i napora za ostvarivanje željenih rezultata.
PREDSTAVA ZUBIĆ VILA
U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Rab te pod pokroviteljstvom Grada Raba u utorak, 14. svibnja 2024. u Kinu Rab održana je kazališna predstava za djecu “Zubić Vila”. Riječ je o predstavi Teatra Naranča. Glavni motiv ove priče je – što kad nam ispadne mliječni zub? U središtu predstave je djevojčica Emili kojoj je po prvi put u životu ispao zubić, pa će je posjetiti neobična gošća dok bude spavala. Riječ je naravno o svima nam znanoj Zubić vili.
DANI DJEČJEG VRTIĆA „PAHULJICA”
U tjednu od 6. do 10. svibnja obilježeni su Dani Dječjeg vrtića „Pahuljica”. Tjedan je bio prepun aktivnosti za djecu, roditelje i lokalnu zajednicu.
Uvod u čitav tjedan bilo je otvorenje eko izložbe Recikliramo – planetu volimo! koja je postavljena u predvorju Zimskog kina. Priređen je kratki program, a potom razgled zanimljivih eksponata i zakuska pripremljena u suradnji sa Srednjom školom Markantuna de Dominisa. Otvorenje izložbe bilo je izuzetno dobro posjećeno.
U nastavku tjedna u svim objektima svečano smo se oprostili od naših predškolaca, budućih prvašića. Na dirljiv i emotivan način zahvalili smo roditeljima i djeci na suradnji i zajedničkim trenutcima te im poželjeli sreću u novim izazovima. Bilo je veselja, ali i pokoja suza jer se rastajemo.
U srijedu, 8. svibnja na Trgu sv. Kristofora izvedena je predstava Slon Bonton Kazališta Suncokret koja je bila poklon djeci povodom Dana vrtića i Dana Grada Raba. Vesela i edukativna predstava djecu je zabavila i podsjetila na pravila lijepog ponašanja.
Na sam Dan Grada Raba organiziran je Dan dobrih poruka tijekom kojeg su sva djeca vrtića sa svojim odgajateljicama dijelila poruke građanima. Poruke ekološkog sadržaja podijeljene su velikom broju građana, a naišle su na odobravanje i veselje naših sugrađana. U PO Banjol umjesto dobrih poruka, u suradnji s kampom 3 Padova, zajedno s turistima iz kampa, bacale su se MB kugle u more. Također, djeca iz PO Supetarska Draga snimila su emisiju na radiju koja je također emitirana toga dana. To jutro bilo je zaista bogato jer je, uz sve, otvorena i izložba Dani kultura – Baština naših predaka u Crkvi sv. Katarine u organizaciji PO Banjol i Osnovne škole Ivana Rabljanina – PŠ Banjol.
Dane vrtića zaokružili smo druženjem s majkama koje je organizirano u svim objektima. Za matični objekt organizirano je veliko sportsko druženje majki i djece na Palitskom igralištu u suradnji s Janom Trapp, a slično druženje organizirano je i na Dvoranskom trgu u Loparu za mame Lopara i Drahe u suradnji s Centrom za kulturu Lopar i Tinom Dudić. U PO Banjol organizirano je sportsko druženje majki zajedno s PŠ Banjol.
Ne zaboravimo, čitavog tjedna radovi djece krasili su naš grad, našu žilu kucavicu – Srednju ulicu.
Ponosni na sva događanja moramo zahvaliti:
- svoj djeci i svim djelatnicima vrtića na uloženom trudu
- svim roditeljima na odazivu i podršci
- Srednjoj školi Markantuna de Dominisa
- Osnovnoj školi Ivana Rabljanina – PŠ Banjol
- Komunalnom poduzeću Dundovo
- POU Rab
- Radiju Rab
- ekipi Rapskoga lista
- Jani Trapp
- Centru za kulturu Lopar i Tini Dudić
- Efektivni mikroorganizmi Rijeka d.o.o.
PREDAVANJE „STVORI DOM ANĐELU”
Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovec provodi vrijedan i inspirativni projekt „Stvori dom anđelu“ kojemu je cilj poticanje veće integracije udomljene djece u društveni život i njihova priprema za samostalan život nakon prestanka korištenja usluge smještaja. Usto, projektom se želi promovirati udomiteljstvo te pružiti podrška udomiteljima u njihovoj brizi za djecu. U sklopu tog projekta 29. travnja u Dječjem vrtiću Pahuljica održano je predavanje i prezentacija projekta, a održala ga je gđa Jelena Mucko, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa (GDCK) Vrbovec.
RADIONICA O KUKCIMA U SURADNJI S FAKULTETOM
U ponedjeljak 29. travnja na području NPŠO Rab (nastavno-pokusnog šumskog objekta) u jutarnjim satima (10 do 11) održana je radionica za djecu skupina Krijesnice i Pužići Dječjeg vrtića Pahuljica. Djeci su predstavljeni uzorci kukaca koji su šumski štetnici, ali i živi palićnjaci koji su dio autohtone entomofaune otoka Raba. Djeca su kroz crtanje i igru s kukcima provela prijepodne u šumi hrasta crnike u organizaciji Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije. Radionicu je vodio izv. prof. dr. sc. Milivoj Franjević, sudjelovali su i prodekanica izv. prof. dr. sc. Andreja Đuka, Branko Trenčev dipl. inž. šum i Tomislav Pahljina.
PREDSTAVA KEKO EKO U LOPARU
26.4. u Sportskoj dvorani Lopar održana je edukativna predstava „Keko Eko” za djecu iz PO Lopar u izvedbi „Produkcije Z“ iz Splita. Predstava na poučan način pokazuje djeci važnost odgovornoga odnosa čovjeka prema okolišu i brige o njemu putem podizanja svijesti o važnosti pravilnoga zbrinjavanja otpada. Glavni lik predstave Keko pazi na ljepotu i čistoću svoga grada te na zabavan način podučava najmlađe kako koristiti posebne spremnike za različite vrste otpada.
Ova predstava dio je aktivnosti za djecu koje su se u Loparu organizirale povodom Dana planete Zemlje.
SURADNJA S KOMUNALNIM PODUZEĆIMA POVODM DANA PLANETE ZEMLJE
Povodom Dana planeta Zemlje, 22. travnja djeca iz DV Pahuljica u suradnji s tvrtkama Dundovo d.o.o. i Vrelo d.o.o. sadili su stabla murve na parkiralištu kraj igrališta za male sportove Palit.
Ovime se samo nastavila i inače dobra suradnja i već uobičajene ekološke akcije koje svake godine osmišljavamo u suradnji s komunalnim poduzećima.
Izložba Dani kultura – Baština naših predaka
19. travnja, u predvorju Osnovne škole Ivana Rabljanina – PŠ Banjol, svečano je otvorena izložba “Dani Kultura - Baština naših predaka”.
Izložba je nastala u suradnji odgajateljica Dječjeg vrtića „Pahuljica – PO Banjol i učiteljica Osnovne škole Ivana Rabljanina – PŠ Banjol, a pod okriljem ERASMUS+ projekta "Upstairs", koji se bavi temom prijelaza djece iz vrtića u školu s ciljem osvješćivanja važnosti učenja, razumijevanja i prihvaćanja različitosti. Podršku u ostvarivanju ove hvalevrijene izložbe, organizatoricama su pružile Anamari Šarin, ravnateljica OŠ Ivana Rabljanina te Sanja Grozdanić, ravnateljia DV Pahuljica Rab, dok su u organizaciji pomogli MO Barbat i Dundovo.
Svečanost su upriličili zvuci rapskog miha, dječji rapski tanac pod vodstvom voditeljice Milice Faflje, recitacije pjesama našeg domaćeg pjesnika Željka Perana, vokalne izvedbe članica klape Anima Arbae te solistica Marija Frankić, bivša polaznica vrtića u Banjolu, koja je sa svojom mamom otpjevala pjesmu “Šetali se Jelica i Ive”. Mirisi i okusi tradicionalnih delicija dodatno su obogatili atmosferu otvaranja.
Izložbom se naglašava bogatstvo raznolikosti kultura s obzirom da područni vrtić i školu pohađaju djeca čiji su bliži korijeni ne samo iz raznih krajeva Hrvatske već iz drugih država.
Organizatorice su okupile svu djecu polaznike, njihove roditelje te članove uže i šire obitelji u prikupljanju predmeta i svih eksponata čuvanih stoljećima u obitelji.
Među eksponatima izložbe možete vidjeti raznovrsne predmete, ali i fotografije učenika s predmetima koji predstavljaju njihovu sredinu, poput rapske i creske narodne nošnje, maštela, singerice, blanje, vunenih priglavki, tradicionalnih domaćih recepata, austrijske Lederhosen te mnogih drugih predmeta.
Organizatorice ovog projekta poručuju: "Dijalog između različitih kultura postao je najvažniji izazov suvremenog društva. Zato obitelj, odgoj i obrazovanje čine temelj kulture zajednice i društva uopće. Koliko smo bogati u svojim različitostima, toliko ćemo se razvijati kao društvo."
I zaista, poznavanje kulturne baštine pomaže djeci da razviju poštovanje prema različitim kulturama i tradicijama, kao i empatiju, osjećaj pripadnosti te razumijevanje drugih kultura.
Na kraju, očuvanje kulturne baštine ključno je za očuvanje identiteta i zajednice u cjelini. Stoga, organizatorice zaključuju: "Da bismo se razvijali u tom smjeru, trebamo učiti djecu poštivati tuđe, ali najprije upoznati i prihvatiti svoje!"
Izložba u Osnovnoj školi Ivana Rabljanina – PŠ Banjol otvorena je do 28. svibnja 2024. godine. Posjetiti je možete tijekom radnog tjedna (pon-pet) ujutro od 8:00 do 12:00, ili jednostavno za vrijeme nastave.
Izlet u Zoološki vrt Grada Zagreba
18.travnja organiziran je izlet u Zoološki vrt Grada Zagreba. 40-ero djece u pratnji odgajateljica posjetilo je zoološki vrt gdje je za njih bila organizirana edukativna radionica, a potom razgled zoološkog vrta. Djecu je dojmila zmija koju su mogli dotaknuti, broje životinje ali i cjelokupno putovanje s kojeg su se vratila prepuna dojmova.
RADIONICA 3D OLOVKE ZA PREDŠKOLCE
U okviru manifestacije Otočni šušur, u Dječjem vrtiću „Pahuljica” 16. travnja organizirana je radionica za djecu i njihove roditelje. Radionica je bila namijenjena djeci u starosti od 4 godine na dalje na kojoj su djeca zajedno s roditeljima izrađivala predmete s pomoću 3D olovaka.
3D olovke imaju punjenje od plastike u raznim bojama. Plastika se topi na dnu olovke kojom pišemo i uz pomoć nje se stvaraju trodimenzionalni predmeti. Polaznici radionice mogli su ispisati svoje ime, crtež zadan na papiru ili nešto po vlastitoj želji, kao nešto opipljivo, što se može držati u rukama.
Izvoditelj radionice bio je Ivan Šimac, prof., Veleučilište Rijeka, a radionica je organizirana u suradnji s Zajednicom tehničke kulture Primorsko-goranske županije.
Predstava Djed i repa
U ponedjeljak, 15. travnja sva su djeca DV Pahuljica u vrtićkoj dvorani imala priliku uživati u predstavi “Djed i repa”.
Predstava je poklon Komunalnih poduzeća Vrelo d.o.o. i Dundovo d.o.o. povodom Svjetskog dana voda i Dana planete Zemlje koji se obilježavaju u ožujku i travnju.
Zahvaljujemo se na organiziranoj predstavi, ali i na cjelogodišnjoj suradnji i pomoći u provedbi raznih odgojno-obrazovnih aktivnosti.
PREDSTAVA MACA PAPUČARICA
U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Rab te pod pokroviteljstvom Grada Raba 10. travnja pogledali smo predstavu “Maca Papučarica” u izvedbi Gradskog kazališta Zorin dom Karlovac.
Riječ je o prekrasnoj baletnoj predstavi nastaloj povodom obilježavanja 70 godina Baletnog studija Kazališta. Basnu, najpoznatije slovenske autorice dječjih priča Ele Peroci, za kazališne daske prilagodila je Martina Maričić, koja potpisuje režiju i koreografiju.
Prekrasnim kostimima, razigranom glumom, glazbom i scenografijom, predstava je oduševila djecu koja su na kraju doznala odgovor na pitanje gdje su nestale papuče, zašto ih djeca nisu pospremala i gdje su ih uspjela naći.
EDUKACIJA INKLUZIJA DJECE S TEŠKOĆAMA
Tijekom veljače i ožujka stručni djelatnici vrtića prisustvovali su edukaciji Inkluzija djece s teškoćama koja je održavana u vrtićkoj dvorani, uglavnom subotama. Ovu edukaciju u trajanju od 30 sati provodile su trenerice Pučkog otvorenog učilišta Korak po korak – Helena Gašpar, Renata Kubelka i Antonija Hitrec.
Edukacija odgajateljima i stručnim suradnicima pruža okvir za organiziranje sustava podrške u vrtiću u uvjetima inkluzije. Taj okvir sačinjavaju tri bitna elementa: organiziran stručni tim, individualiziran odgojno-obrazovni plan i prilagodbe u vrtiću. Prilagodbe se odnose na materijalno i prostorno okruženje, kao i na način i oblike davanja uputa te poticanje suradničkog učenja.